منظور از رزولوشن تصویر در دوربین مدار بسته چیست

24 مهر, 1397

مهمترین جنبه کاربردی دوربین های مدار بسته، بحث امنیتی آن هاست. به عنوان مثال، زمانی که شما بررای منزل خود این قبیل دروبین ها را نصب می کنید، هدف شما این است که در صورت دزدی یا هر گونه دردسر برای شما، چهره مجرم از طریق دوربین قابل رویت بوده و حتی در صورت داشتن وسیله نقلیه، پلاک وسیله از طریق دوربین به وضوح، قابل رویت باشد. برای این منظور، نیاز به کیفیت بالای در دوربین های مدار بسته است. اخیرا از تکنولوژی هایی برای این منظور استفاده شده که منجر به افزایش رزولوشن تصویر در دوربین ها و در نتیجه کیفیت بالای تصاویر گشته است. اما سوال اینجاست که منظور از رزولوشن تصویر چیست و چگونه برآورد می گردد؟

تعریف رزولوشن تصویر

اگر بخواهیم یک تعریف بسیار ساده و قابل فهم داشته باشیم باید گفت که رزولوشن تصویر، بیان کننده اندازه و کیفیت تصویر است به این معنا که هر چه اندازه تصویر بزرگ تر و کیفیت آن بیشتر باشد، گفته می شود که رزولوشن آن بالاتر است. پس همان گونه که متوجه شدید، میزان رزولوشن، کیفیت تصویر را تعیین می کند.

راهنمای بررسی رزولوشن تصویر در دوربین های مدار بسته

تا اینجا متوجه شده اید که در صورتی که به دنبال یک دوربین با کیفیت هستید، باید به دنبال دوربینی باشید که رزولوشن تصاویر آن بالاتر است. حال حتما خواهید پرسید که در زمان خرید انواع دوربین های مدار بسته، چگونه می توان پی به رزولوشن آن برد؟

برای همه برندها و مدل های دوربین های مدار بسته، دفترچه راهنمای خرید وجود دارد که حتی در خریدهای اینترنتی، این اطلاعات در قسمت جزئیات، ارائه می شود. شما معمولا در دفترچه راهنما، دو دسته داده مشاهده می کیند:

1-   یکسری از اعداد که به صورت دو عدد در هم ضرب شده است (همانند 720*1080) تعداد پیکسل تصاویر را مشخص می کند.

2-   عدد دوم، تعیین کننده رزولوشن تصاویر است.

با توجه به این که از نظر ذخیره سازی داده ها، دوربین های مدار بسته به دو نوع آنالوگ و آی پی هستند، رزولوشن در هر کدام متفاوت خواهد بود. نکته ای که در مورد رزولوشن تصویر در دوربین های مدار بسته لازم به ذکر است، بحث انعطاف پذیری برخی از این دوربین هاست. در ساخت برخی از دوربین های مدار بسته که دوربین با دستگاه DVR همخوانی دارد، این امکان فراهم شده است که کاربر به رزولوشن های مختلف دسترسی داشته باشد و همین امر سبب انعطاف پذیری این قبیل دروبین ها گشته است.

دوربین مدار بسته ,
درباره cctvrun

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 3 =