فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته

21 مهر, 1397

امروزه استفاده از دوربین مداربسته در هر محل و با هر میزان امنیتی که مد نظر است استفاده می شود. منتهی کاربرد این دوربین ها در اماکن صنعتی و مجتمع های مختلف بیشتر است. اما نکته ای که لازم است بدانید این است که دوربین های مداربسته در طول 24 ساعت همواره در حال ضبط اطلاعات بوده و مسلما حجم داده ها بسیار زیاد است. اگر فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته انجام نشود شما باید روزانه یک هارد با حجم زیاد را جایگزین هارد قبلی کنید. به همین دلیل است که این قابلیت در دوربین مداربسته اهمیت زیادی دارد.

فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته

در دوربین های مداربسته نه تنها قابلیت ضبط تصاویر بلکه قابلیت ضبط صدا نیز وجود دارد. همان گونه که بیان شد این داده های نیاز به حجم زیادی برای ذخیره سازی دارند در نتیجه باید تا جایی که به کیفیت اطلاعات لطمه  ای وارد نشود حجم آن ها را کم نمود. اما این که اولویت فشرده سازی اطلاعات بر چه اساس باشد بسته به اهمیت داده ها برای شما دارد. بر این اساس دوربین های مدار بسته داده ها را براساس وضوح تصویر، رسیدن به مینیمم حجم اطلاعات و یا براساس قدرت پردازش فشرده می کنند. در فشرده سازی داده ها دو روش وجود دارد:

1-   روش lossy

در این روش داده ها فشرده می شوند منتهی کم داده های از دست خواهد رفت. با این که در این روش دست شما برای هر مقدار فشرده کردن داده ها باز است اما به هر حال بخشی از اطلاعات از دست رفته و در مورد تصاویر ضبط شده کیفیت پایین می آید.

2-   روش lossless

اما در این روش تمامی داده های حفظ می شود بدون این که در کیفیت آن تغییری رخ بدهد.

لازم به ذکر است که در فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته هر مقدار که فشرده سازی کمتر باشد کیفیت  و وضوح آن ها بیشتر خواهد بود با توجه به آن چه گفته شد روش lossless  بهتر از روش lossy است.

مزیت قابلیت فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته

با پیشرفت علم و تکنولوژی به مرور زمان قابلیت های بیشتری به دروبین های مداربسته افزوده می شود که قابلیت فشرده سازی تصاویر و داده ها یکی از مهمترین مواردی است که لازم است هر دوربین مداربسته از آن برخوردار باشد چرا که:

1-   دوربین مداربسته می تواند با همان حافظه ای که دارد اطلاعات را با کیفیت مناسب ذخیره کند در نتیجه نیازی به استفاده هارد کمکی نیست.

2-   از طرفی در روشی از فشرده سازی اطلاعات این امکان وجود دارد که داده ها با حجم کم ذخیره شده ولی در هنگام پخش تصاویر، همان کیفیت ایده آل ظاهر شود.

3-   قابلیت فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته باعث می شود که هارد دوربین تحت فشار زیاد قرار نگرفته و به سلامت آن کمک می کند.

دوربین مدار بسته , , ,
درباره cctvrun

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یازده − 2 =