قوانین مربوط به نصب دوربین های مدار بسته

19 اسفند, 1396

یکی از نکاتی که در مورد دوربین های مدار بسته باید به آن توجه داشت این است که در این تصاویر، تصویر همه کسانی که در دید دوربین باشند، ضبط می شود. لذا در چنین شرایطی این سوال برای عموم پیش می آید که آیا نصب این دوربین ها در محل های مختلف، قانونی است یا خیر. در این مقاله، ما شرایط قانونی برای نصب دوربین مدار بسته در موارد مختلف را بیان خواهیم کرد.

نصب دوربین مدار بسته در اماکن عمومی

برای اماکن عمومی، قانونی برای نصب دوربین وجود ندارد زیرا همه افراد در زمان ورود به این مکان ها، باید تابع عرف جامعه باشند در نتیجه ظاهر مناسب داشته و اعمالشان متناسب با عرف جامعه است ولی اگر قرار باشد دوربین در محل هایی نصب شود که در آن نزدیکی، پادگان، اردوگاه و… وجود داشته باشد، در این حالت قانون وارد عمل می شود.

نصب دوربین مدار بسته برای منازل و مجتمع های مسکونی

1-   برای نصب دوربین در فضای داخلی خانه، نیاز به مجوز قانونی نیست فقط زمانی که مهمان به شما می رسد، باید به او وجود دوربین را اطلاع دهید و البته گذاشتن دوربین مدار بسته در حمام، دستشویی و اتاق خواب، اخلاقا درست نیست.

2-   حال اگر شما یک منزل شخصی دارید و در فضای خارج آن دوربین می گذارید، باید از طریق یک نوشته و یا تابلو، به همسایگان خود وجود دوربین را اطلاع دهید.

3-   در مجتمع های مسکونی، تاییدیه کتبی مجمع ساختمان یا یکی از اعضای هیئت مدیره برای نصب دوربین کافی است.

نصب دوربین مدار بسته در محیط کار

1-   برای نصب دوربین مدار بسته در محیط کار، باید اعتماد دو طرفه میان کارمند و کارفرما وجود داشته باشد تا نصب دوربین صورت گیرد.

2-   کارفرما حق ندارد از دوربین مدار بسته، استفاده نادرست علیه کارمندان نماید و یا این که از طریق آن، ایجاد مزاحمت برای دیگران کند.

3-   همه افراد در محیط کار باید از نصب دوربین مدار بسته و محوطه های تحت پوشش آن اطلاع داشته باشند.

4-   کارفرما حق ندارد که بودن دوربین را از کارمندان مخفی کرده و از ویدیوها سو استفاده کند چون این کار، تخلف است. در صورتی که برای موارد خاص به عنوان مثال یافتن مجرم در میان کارمندان نیاز به نصب دوربین مدار بسته مخفی باشد، باید برای این منظور از پلیس، مجوز دریافت شود.

نصب دوربین مدار بسته مخفی

برای هر هدفی که قرار است دوربین مدار بسته مخفی نصب شود، حتما نیاز به دریافت مجوز قانونی از پلیس و مراجع قانونی است تا شما متعهد شوید از این تصاویر در آینده استفاده نادرست نشود و تصاویر به صورت امانت نزد شما بماند.

دوربین مدار بسته , , ,
درباره cctvrun

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یک × 2 =