مطالب جالب در مورد لنز دوربین مدار بسته

3 مهر, 1397

مهمترین قسمت از هر دوربین، لنز دوربین است. اگر لنز دوربین را بخواهیم با چشم انسان مقایسه کنیم، باید بیان کنیم که همان اندازه که چشم، در واضح دیده شدن تصاویر نقش دارد، این حالت در همه دوربین ها، بر عهده لنز است. لنز دوربین با کنترل میزان نور ورودی و ساختاری که دارد، بر روی کیفیت تصاویر ضبط شده تاثیر اساسی دارد.

دسته بندی لنز دوربین های مدار بسته

از زمان ساخت دوربین های مدار بسته تا هم اکنون، با پیشرفت تکنولوژی، لنز دوربین نیز ارتقا یافته به گونه که قابلیت تنظیم آن ها و در نتیجه کیفیت تصاویر ضبط شده، بیشتر شده است. به طور کلی در این مدت، 3 نوع لنز به مرور زمان وارد بازار شده اند:

1-   اولین لنزهای دوربین مدار بسته، لنزهایی بودند که تنها حلقه لنز که بر روی بدنه دوربین قرار داشت، قابل چرخش و تنظیم بود. با چرخاندن این قسمت، وضوح و شفافیت تصویر بیشتر می شد. مشکل این لنزها، عدم قابلیت تنظیم نور عبوری بود.

2-   پس از آن، لنزهایی با قابلیت تنظیم عدسی وارد بازار شدند به گونه ای که هر فرد می توانست به صورت دستی، این عدسی را تنظیم کند. لنزهای نام برده برای محل هایی با نور ثابت مناسب بودند.

3-   و اما آخرین لنزهایی که ساخته شده اند، لنزهای خودکار هستند که پیشرفته ترین نوع بوده و با تغییر نور، به صورت خودکار می توانند نور ورودی را کنترل کرده و بهترین تصویر را ضبط کنند.

معیار سنجش کارایی لنز دوربین مدار بسته

اما حتما این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه می توان متوجه شد که لنز موجود، کارایی مناسبی دارد یا خیر. معیار سنجش، فاکتوری به نام  F-Stop است که تحت عنوان F-Number  نیز معرفی می شود. برای مثال گفته شده است که برای یک لنز، میزان این معیار برابر F-1.0  و برای لنزی دیگر F-2.0، است. حال کارایی و کیفیت تصویر در لنز F-1.0 بیشتر از دیگری است. یک قانون کلی وجود دارد که زمانی که عدد مربوط به F نصف شود، نور ورودی از لنز 4 برابر خواهد شد. با ان چه گفته شد می توان نتیجه گرفت که زمان که عدد  F کم می شود، کارایی دوربین مدار بسته به ویژه در نور کم، بیشتر خواهد شد.

کنتراست لیزر دوربین مدار بسته

منظور از کنتراست لیزر، نسبت روشن ترین و تاریک ترین نقطه در صفحه نمایشگر است. هر چه لیزری با کیفیت تر باشد، کنتراست آن بیشتر است و در این حالت، تصاویر با جزئیات دقیق تر و روشن تر ثبت می شوند.

دوربین مدار بسته , , ,
درباره cctvrun

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پنج × سه =