نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته یکی از مهمترین خدماتی است که تکنولوژی، برای بشر به ارمغان وارده است. با نصب این سیستم های امنیتی در محل های مد نظر، این امکان برای استفاده کننده وجود خواهد داشت که نه تنها از راه دور، شرایط حاکم در محل دوربین مداربسته را کنترل نماید بلکه فیلم های ضبط شده به عنوان مدارکی برای او باقی خواهد ماند. ما در این مقاله، قصد داریم، هر آنچه که لازم است در مورد این قبیل دوربین ها و نصب و راه اندازی آن ها بدانید، در اختیارتان قرار دهیم.

تاریخچه دوربین مدار بسته

قطعا یکی از سوالاتی که قطعا برای همه افراد پیش آمده است، این مسئله است که اولین بار دوربین های مدار بسته چه زمانی مورد استفاده قرار گرفته و علت نامگذاری آن ها چیست. در مورد علت نامگذاری لازم است بدانید که قاعده خاصی برای این امر وجود ندارد شاید به دلیل کاربرد آن ها و شکل ظاهری این قبیل دوربین ها، تحت عنوان دوربین مدار بسته شناخته و به دنیا معرفی شدند. اما در مورد این موضوع که اولین بار چه زمانی و چه کسانی از این دوربین ها استفاده کردند، لازم است بدانید که تاریخچه این سیستم های امنیتی به سال 1924 بر می گردد دقیقا زمانی که ارتش آلمان قصد داشت پرتاب شلیک موشک 72 را در ایستگاه، از راه دور کنترل نماید و پس از آن، در سال 1949 در آمریکا این دوربین ها با نام تجاری  Vericon به بازار عرضه شدند.

گواهی استاندارد دوربین مدار بسته

یکی از مهمترین نکاتی که در ساخت دوربین های مدار بسته باید در نظر داشت این است که هر برند از دوربین مدار بسته، باید حداقل یکسری از اعمال را انجام داده و مهمترین نیازهای مشتریان را فراهم نماید تا گواهی نامه استاندارد، به دوربین تعلق گیرد. استاندارهای هر دوربین متناسب با نوع کاربرد آن متفاوت است ولی به طور کلی اگر بخواهیم برخی از موارد مهم را بیان کنیم، این موارد عبارتند از:

1-   حافظه دوربین باید به حدی باشد که بتواند تصاویر را در مدت زمان مشخص شده، در خود ذخیره کند.

2-   همچنین حفظ اطلاعات و ممانعت از پاک شدن آن ها در اثر اتفاقات از پیش تعیین نشده، اهمیت زیادی دارد.

3-   مسلما داده های زمانی اعتبار دارد که تاریخ و ساعت ضبط آن ها نیز قید گردد.

4-   بهترین نواع دوربین ها، آن دسته ای هستند که قابلیت تشخیص جنس تقلبی را دارند به این معنا که دوربین دارای سیستمی باشد که در صورتی که جنس تقلبی بر روی آن نصب گردید، قادر به تشخیص آن بوده و قطعه را تصدیق یا رد کند.

5-    سیستم دوربین مدار بسته باید رمزگذاری شده باشد و هیچ کس به غیر از کاربر اصلی، به آن دسترسی نداشته باشد.

6-   دوربین باید در مقابل تغییرات آب و هوای منطقه، مقاومت داشته باشد.

7-   و….

همان گونه که گفته شد متناسب با کاربرد دوربین مدار بسته و درجه امنیت آن، نوع استانداردها متفاوت است.

انواع دوربین های مدار بسته شکل ظاهری

دوربین های مدار بسته در انواع و اشکال مختلف تولید می شوند که براساس شکل ظاهری و نوع کاربرد آن ها، دوربین ها به چند دسته تقسیم می شوند:

1-   دوربین مدار بسته دام یا سقفی

این دوربین ها، در سقف حل مورد نظر نصب شده و معمولا برای اداره جات کاربرد دارند. مهمترین مشخصه این قسم دوربین های مدار بسته، داشتن میدان دید وسیع به دلیل لنز پهن (Wide) و فاصله کانونی کوچک است.

2-   دوربین مدار بسته پین هول

یکی از کوچکترین دوربین های مدار بسته، دوربین پین هول است. این نوع دوربین ها به دلیل اندازه بسیار کوچک، کیفیت بالا در تصویر برداری و همچنین قابلیت ضبط صدا، به منظور کنترل نامحسوس و یا جاسوسی به کار می رود.

3-   دوربین مدار بسته بولت

این دسته از دوربین ها، به عنوان دوربین های دیواری نیز معروف بوده و با توجه به قاب ضد آب دوربین، به راحتی در خارج از محیط ساختمان ها قابل نصب هستند. دوربین های بولت، معمولا برای محوطه خارجی ساختمان ها  و یا در مناطقی که نیاز به شعاد دید بیشتری باشد، کاربرد دارد.

4-   دوربین مدار بسته اسپید دام

کامل ترین نوع دوربین های مدار بسته، دوربین های اسپید دام هستند. بارزترین ویژگی های این دوربین ها عبارتند از:

–       برخورداری از کنترل و کیبورد

–       قابلیت گردان لنز و امکان زوم بر نقطه مورد نظر

–       امکان تنظیم شدت نور

–       امکان تعریف یک مسیر خاص برای تصویر برداری دوربین

این دسته از دوربین ها نیز بر روی سقف نصب می شوند و این امکان وجود دارد که دور و نزدیک شدن تصاویر را از طریق آن ها کنترل نمود.

5-   دوربین مدار بسته باکس

دوربین های باکس، بسیار خاص بوده و در نتیجه علی رغم این که امکان استفاده آن ها برای همه موارد وجود دارد، ولی بیشتر در صنعت کاربرد دارند. مهمترین ویژگی های دوربین های مدار بسته باکس عبارتند از:

–       توابع پردازش تصویر

–       قابلیت انعطاف پذیری بالا

–       امکان استفاده از لنزهای خاص در این دوربین ها برای فواصل کم یا زیاد

–       برخورداری از کاورهای ضد آب برای نصب دوربین در شرایط آب و هوایی خاص

–       برخورداری از پایه

انواع دوربین مدار بسته

انواع دوربین مدار بسته براساس سیستم انتقال اطلاعات

1-   دوربین مدار بسته آنالوگ

اولین نسل از دوربین های مدار بسته که ساختار ساده و در نتیجه قیمت پایین دارند، دوربین های آنالوگ هستند. در این دوربین ها، داده ها به صورت آنالوگ بوده و دستگاه ضبط کننده داده ها، DVR است.

وظایف دستگاه DVR :

–       تنظیم و ضبط تصاویر

–       مشاهده تصاویر، به صورت یکپارچه و یکدست

–       امکان انتقال داده ها

–       امکان اتصال دوربین به شبکه اینترنتی

مزیت های دوربین مدار بسته آنالوگ

–       قیمت پایین و مناسب

–       هزینه مناسب

–       امکان نصب آسان

–       سازگاری با کابل کواکسیال

توجه داشته باشید که حداکثر متراژ کابل کشی برای این دوربین ها، 500 متر است.

2-   دوربین مدار بسته آی پی

پیشرفته ترین و باکیفیت ترین دوربین های مدار بسته که داده ها و تصاویر را به صورت دیجیتال ارسال می کند، دوربین های آی پی نام دارند. در دوربین های آی پی برای ضبط تصاویر از دستگاه NVR استفاده می شود.

وظایف دستگاه NVR :

–        ضبط تصاویر

–       مشاهده تصاویر، به صورت یکپارچه و یکدست

–       امکان تنظیم در ضبط تصاویر و همچنین تنظیم در خصوصیات تنظیم تصاویر

–       برخورداری از امکانات پردازش تصاویر

–       منبع تغذیه دوربین ها

مزیت های دوربین مدار بسته آی پی

–       کیفیت بالای تصاویر

–       نصب و راه اندازی آسان

–       هزینه مناسب

–       امکان دسترسی از راه دور به چند دوربین و در چند مکان

–       امکان اتصال دوربین مدار بسته آی پی به گوشی های هوشمند

مراحل برنامه ریزی از خرید تا نصب دوربین مدار بسته

اگر شما یکی از افرادی هستید که قصد دارید به منظور اهداف خود، برای مثال برای امنیت خانه خود و…، ابتدا باید 4 مرحله را طی کنید تا نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته با موفقیت صورت گیرد:

1-   هدف خود از نصب دوربین مدار بسته را تعیین کنید.

به عبارت دیگر شما باید تعریف کاملی از مسئله داشته باشید. بررسی کنید که آیا برای هدف خود، تنها راه حل ممکن، استفاده از دوربین مدار بسته است یا این که روش کم هزینه تر و مناسب تری نیز وجود دارد. برای مثال اگر برای امنیت منزل خود قصد دارید از دوربین مدار بسته استفاده کنید، بررسی کنید که آیا روشی مناسب تر از نصب دوربین مدار بسته وجود دارد یا خیر.

2-   نیاز به دوربین مدار بسته را تعریف کنید.

شما باید تعیین کنید که از دوربین مدار بسته، چه انتظاری دارید به عبارت دیگر باید نیاز عملیاتی دوربین تعیین شود. شما باید تعیین کنید که چه چیزی را می خواهید از دوربین تماشا کنید، چرا باید ویدیوها را کنترل کنید، چرا به این کیفیتی مد نظر از دوربین نیاز دارید. با این کار شما برای انتخاب دوربین، تصمیم گیری بهتری خواهید داشت.

3-   بهترین دوربین مدار بسته را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

در انتخاب یک سیستم دوربین مدار بسته باید قادر به انجام 4 عمل مهم باشد:

–       شناسایی

–       نظارت

–       ردیابی

–       تشخیص

به این معنا که باید به کمک تجهیزات خود بتواند همه این اعمال را انجام دهد. برای مثال کیفیت تصویر برداری آن به حدی مناسب باشد که متناسب با منطقه ای که در آن قرار می گیرد، امکان شناسایی افراد از طریق این تصاویر و ویدیوها و حتی خواندن پلاک ماشین، فراهم باشد.

مراحل برنامه ریزی از خرید تا نصب دوربین مدار بسته

4-   دوربین را نصب کرده و عملکرد آن را بررسی نمایید.

در نهایت، نصاب با تجربه باید برای نصب دوربین شما، اقدام می کند. در این هنگام، پس از اتمام نصب، شما باید چند فاکتور را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سیستم راه اندازی شده، قادر به رفع نیازهای شما هست:

–       بررسی میدان دید دوربین

–       کیفیت تصویر برداری و باز پخش

–       مدت زمان ذخیره داده ها در سیستم

–       بررسی هشدار ها و امکانات موجود برای تشخیص حرکت

لوازم مورد نیاز برای نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته

قبل از این که یک نصاب دوربین مدار بسته اقدام به نصب دوربین مشتری در محل مورد نظر نماید، نیاز به وسایلی دارد که به طور کلی لوازمی که برای نصب همه انواع دوربین ها نیاز است، شامل:

1-   سوکت های اتصال به کابل

2-   دریل بررای سوراخ کردن دیوارها

3-   کابل های ارتباطی

4-   داکت

5-   پایه و کاور دوربین

6-   لوازم مورد نیاز برای نصب دوربین همانند سیم چین، چسب برق، بست کمربندی و…

چگونه یک دوربین مدار بسته را نصب و راه اندازی نماییم ؟

مسلما هر نوع دوربین مدار بسته، به شیوه خاص خود نصب می شود ولی آنچه که واضح است این مطلب است که نصب همه دوربین ها، از یکسری اصول کلی پیروی می کند و ما در این قسمت از مقاله، مراحل گام به گام نصب دوربین مدار بسته را توضیح خواهیم داد:

1-   انتخاب دوربین مناسب برای نصب

در ابتدا شما باید متناسب با نیاز خود، یک دوربین مناسب را انتخاب کنید. برندهای مختلفی نیز وجود دارد که با مشورت گرفتن از فرد با تجربه می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

2-   کابل کشی برای راه اندازی دوربین

شما باید از محل نصب دوربین مدار بسته تا محل دستگاه ذخیره سازی داده ها، کابل کشی انجام شود. برای این منظور، باید به چند نکته توجه داشت:

–       کوتاه ترین و مناسب ترین مسیر برای کابل کشی انتخاب گردد.

–       قبل از کابل کشی باید داکت در محل عبور کابل، نصب شود. در زمان داکت زنی باید ابتدا، انتها و وسط داکت را بست کمربندی بزنید تا داکت به راحتی باز نشود.

–       در نهایت کابل ها از داخل داکت رد می شوند.

–       اگر متراژ کابل کشی کمتر از 80 متر است، از کابل کواکسیال ترکیبی برای این منظور استفاده نمایید و اگر متراژ بیشتر از 80 متر باشد، باید کابل کواکسیال تک رشته به کار رود.

–       در هنگان کابل کشی، همیشه متراژ کابل را یک متر بیشتر در نظر بگیرید تا به راحتی امکان چرخش و حرکت دوربین برای جانمایی وجود داشته باشد.

–       زمانی که می خواهید برق را به دوربین وصل کنید، باید نزدیک ترین انشعاب را برای این منظور در نظر بگیرید.

3-   سوکت زنی سر کابل ها

در این مرحله باید دو سر کابل ها را سوکت زنی نمایید. سوکت های آماده در بازار وجود دارد که برای این منظور به کار می رود. برای این منظور، باید سیم های داخل سوکت را به سیم های کابل وصل کنید. یک نکته بسیار مهم در زمان سوکت زنی که باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب نوع سوکت برای کابل است. برای کابلی که به دوربین وصل می شود، باید از سوکت نری و به سر سوکت متصل به دستگاه ذخیره سازی داده ها، از سوکت مادگی استفاده شود.

نکات مهم در جانمایی صحیح دوربین مدار بسته

لازم به ذکر است که در نصب دوربین مدار بسته حتی اگر بهترین برند و نوع دوربین را انتخاب کرده باشید ولی در مکان مناسب نصب نشود، شما نمی توانید بهترین کیفیت را از دوربین انتظار داشته باشید. لذا در زمان جانمایی دوربین مدار بسته باید به چند نکته توجه داشت:

1-         ابتدا تعیین کنید که هدف شما از نصب دوربین مداربسته چیست و قرار است چه نیازهایی را از شما برآورده کند. برای مثال اگر قرار است دوربین شما در حین کار بچرخد، پس از انتخاب دوربین مناسب برای این منظور، باید دوربین در محلی قرار گیرد که فضای مناسب برای چرخش آن ها وجود داشته باشد.

2-         در محوطه خارجی دوربین باید در محلی نصب شود که تصویر برداری در راستای جهت نور خورشید باشد  نه در خلاف جهت نور.

3-         در محوطه داخلی اگر دوربین به سمت پنجره یا لامپ نصب گردد، دوربین با توجه به تنظیمات خودکار خود برای کنترل میزان نور، بقیه قسمت های محوطه را تیره نشان خواهد داد.

4-         در ارتفاع نصب دوربین مداربسته نیز اگر قرار است دوربین در داخل ساختمان نصب شود، ارتفاع نصب باید در محدوده 5/2-2 متری و برای نصب دوربین در خارج ساختمان، ارتفاع دوربین باید بین 10-5/3 باشد.

5-         دوربین باید کمترین فاصله را با هدف مورد نظر داشته باشد تا بهترین کیفیت تصویر برداری به عمل آید.

6-         برای نصب دوربین مداربسته در داخل آسانسور، باید به کمک یک پایه، دوربین را به گوشه آسانسور نصب کنید.

7-         دوربین ها ر به هیچ عنوان نزدیک منبع برق فشار قوی قرار ندهید.

8-         پس از نصب دوربین مداربسته کنترل نمایید که سیگنال دهی کافی وجود داشته باشد زیرا در غیر این صورت، تصویر مدام قطع و وصل خواهد شد.

9-         دوربین های مدار بسته باید در محل جانمایی شوند که امکان دسترسی به آن ها از طریق دیگران وجود نداشته باشد این مسئله برای دوربین های خارج از منزل بسیار اهمیت دارد که کسی قادر به باز کردن یا خراب کردن دوربین نباشد.

10-     این نکته بسیار مهم است که دستگاه ذخیره سازی داده ها نباید در محل قرار گیرد که به راحتی در دسترس باشد زیرا هم از نظر امنیتی امکان سرقت آن وجود دارد هم اگر دستگاه دم دست باشد امکان آسیب به کابل ها وجود دارد.

اشتباهات رایج در نصب دوربین مدار بسته

اشتباهات رایج در نصب دوربین مدار بسته

در زمان نصب دوربین های مدار بسته متاسفانه اشتباهاتی رخ می دهد که گاهی این اشتباهات، به دلیل عدم مهارت کافی فرد نصاب رخ خواهد داد و همین مسئله باعث می شود که عملکرد ایده آل از دوربین ها، به دست نیاید. برخی از این اشتباهات رایج، عبارتند از:

1-   اشتباه در تخمین متراژ کانال

برخی از افراد قبل از این که کابل کشی به طور کامل تمام شود، اقدام به بریدن کابل ها می کنند و این کار اشتباه است. با یک مثال علت اشتباه بودن را توضیح خواهیم داد. فرض کنید که شما تخمین زده اید برای 3 طبقه خانه، به فلان متراژ کابل نیاز داشته و قبل از کابل کشی، آن را بریده اید. حال در زمان سوراخ کردن دیوارها و سقف ها، به تیر آهنی برخورد کرده و در نتیجه مجبورید مسیر را تغییر دهید در اینجاست که محاسبات شما به هم ریخته و با توجه به این که به کابل بیشتری نیاز می شود، کابل های بریده شده بی استفاده خواهند ماند.

2-   جانمایی اشتباه دوربین های مدار بسته

در صورتی که دوربین ها در محل درستی نصب نشوند، تصویر برداری مناسبی به عمل نخواهد آمد و کیفیت کار کم می شود. برای مثال اگر دوربین زیادی به سمت پایین باشد، کیفیت تصویر برداری کاهش خواهد یافت و یا اگر دوربین نیاز به چرخش داشته باشد و فضا برای آن کافی نبود، عملکرد دوربین کم شده و حتی به بدنه نیز آسیب می رسد.

3-   عدم توجه به نورپردازی محیط

اگر محیط نصب دوربین نور کمی داشته باشد، نصب دوربین رنگی در این منطقه نمی تواند عملکرد خوبی را از خود نشان دهد و متاسفانه نصاب ها به این مسئله توجه نمی کنند و تنها به این دلیل که استفاده از دوربین رنگی، درخواست مشتری است، بدون این که اشکال این دوربین در محیط کم نور را برای مشتری توضیح دهند، اقدام به نصب می نمایند.

4-   دیده شدن نویز در تصاویر

با توجه به این که نویز دار بودن تصاویر دلایل مختلفی دارد، یک دسته از این دلایل، مربوط به خطا در نصب می شود. برای مثال ممکن است کابل ها با هم همجواری داشته باشند و در نتیجه نویز در تصویر دیده می شود.

5-   قطع و وصل شدن تصاویر

اگر در زمان کابل کشی، قسمتی از کابل ها پاره شوند، یا اگر سوکت ها مشکل دار باشند قطع و وصل شدن تصویر رخ می دهد که این دلایل، مربوط به بی دقتی در هنگام نصب دوربین های مدار بسته است.